SPIRE Institute - Site License                  8/5/2019 - 10:34 AM
  2019 Futures Championships (Geneva, Ohio) - 8/1/2019 to 8/4/2019  
 
 Event 8  Men 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 D'Alessandro, Gianmic  21 Blue Wave Swim T  1:07.48    1:05.04  
  2 Kelly, John G          16 Empire Swimming-  1:05.98    1:05.56  
  3 Krusinski, Jack W      19 Cleveland Swim I  1:07.63    1:05.72  
  4 Portmann, Jack R       21 Club Mountaineer  1:05.49    1:05.76  
  5 Conzemius, Gennarino   18 Mount Lebanon Aq  1:07.75    1:05.81  
  6 Diangelo, Nicholas A   17 Mason Manta Rays  1:06.51    1:06.07  
  7 Chen, Jerry Z          18 Allegheny North-  1:06.15    1:06.18  
  8 Dragan, Paul G         17 Jersey Wahoos-MA  1:06.60    1:06.27  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Clough, Andrew J       16 Star Swimming-NI    58.62Y   1:06.32  
 10 Clark, Nicholas M      16 North Penn Aquat  1:07.74    1:06.33  
 11 Lacore, Patrick K      19 Navy Swimming-MD  1:06.53    1:06.42  
 12 Nguyen, Derek          19 Eagle Swim Team-  1:05.69    1:06.48  
 13 Artis, Jack M          17 South Jersey Aqu  1:07.20    1:06.58  
 14 Do, Aiken T            15 The Fish-PV       1:05.63    1:06.59  
 15 Isayiw, Luke O         18 Merritt Athletic    57.27Y   1:06.68  
 16 Yan, James Y           17 X-Cel Swimming-N  1:07.89    1:06.77  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Wang, Eric             18 Cougar Aquatic T  1:05.75    1:06.78  
 18 Simmons, Shayne K      17 Ridgefield Aquat  1:08.28    1:06.79  
 19 Sita, John R           19 Una Ncap-PV       1:07.28    1:06.80  
 20 Gryski, Benjamin M     20 Blue Wave Swim T    56.74Y   1:06.82  
 21 Yu, Alan               17 Dragon Swim Team  1:07.92    1:06.90  
 22 Brooks, Ben V          20 Club Mountaineer  1:04.99    1:07.07  
 23 Venci, Charles P       17 Solo Aquatics-NE  1:07.34    1:07.13  
 24 Edge, James D          15 Dayton Raiders-O  1:08.25    1:07.16  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Stanley, Matthew B     19 Connecticut Aqua  1:08.11   J1:07.16  
 26 Zhu, Aaron Y           16 Solo Aquatics-NE  1:07.19    1:07.27  
 -----------------------------------------------------------------
 27 Baytin, Daniel         13 X-Cel Swimming-N  1:06.95    1:07.28  
 28 Spekis, Robert E       18 Belle Vernon Swi  1:06.83    1:07.35  
 29 Cyr, Tindar M          19 Princeton Univer  1:06.33    1:07.36  
 30 Sandner, Michael       18 Dayton Raiders-O  1:05.99    1:07.39  
 31 Jin, Yubo              16 Phoenix Swimming  1:07.73    1:07.45  
 32 Smith, Oliver S        19 Webster Swim Ass  1:08.54    1:07.48  
 33 Basista, Noah T        18 Penguin Swimming  1:07.54    1:07.49  
 34 Gooding, Grant D       14 Upper Arlington-  1:07.53    1:07.61  
 35 Gozdan, Michael G      16 Jersey Wahoos-MA  1:07.44    1:07.63  
 36 Bankowski, Adrian S    17 Bluefish Swim Cl  1:07.94    1:07.65  
 37 Haddad, Sam T          16 Pioneer Valley A  1:07.67    1:07.68  
 38 Daccache, Anthony P    17 Westport/Weston-    58.53Y   1:07.69  
 39 Metelmann, Tor P       16 Charles River Aq  1:07.87    1:07.73  
 40 House, Thomas J        15 Dayton Raiders-O  1:07.67    1:07.75  
 41 Venit, John            21 Patuxent Aquatic  1:07.63    1:07.77  
 42 Nolan, Richard G       18 Westport/Weston-    57.87Y   1:07.97  
 43 Tomasic, Zachary N     18 Moon Aqua Club-A  1:07.45    1:08.18  
 44 Meyer, Jacob C         17 Upper Arlington-  1:07.63    1:08.25  
 45 McCarran, Jacob R      16 Allegheny North-  1:07.58    1:08.26  
 46 Ryan, Spencer C        18 Tide Swimming-VA    57.34Y   1:08.29  
 47 Schultz, Nicholas J    17 Unattached-NI       58.28Y   1:08.34  
 48 Vasconcellos, Ricardo  18 Morris County Sw    58.46Y   1:08.43  
 49 Dressler, Michael D    18 Monocacy Aquatic  1:08.36    1:08.56  
 50 James, Reno M          17 Dublin Community  1:08.39    1:08.58  
 51 Park, Tate J           16 Penn Charter Aqu  1:07.60    1:08.67  
 52 Lofstrom, Conner D     16 Gator Swim Club-  1:12.75    1:08.68  
 53 Zhang, Michael G       15 Dragon Swim Team  1:06.98    1:08.71  
 54 Bryant, William J      18 Ridgefield Aquat  1:09.82    1:08.74  
 55 Smith, Ian M           17 United Swim Asso    58.04Y   1:08.75  
 56 Martin, Colin J        18 Twinsburg Compet  1:08.25    1:08.86  
 57 Minassian, Nareg       15 Crimson Aquatics    58.35Y   1:08.88  
 58 Muench, Cooper D       16 Coast Guard Blue  1:08.52    1:09.05  
 59 Holcroft, Ethan J      19 Univ Delaware Sw  1:08.69    1:09.07  
 60 Hardart, Max           15 Badger Swim Club  1:09.08    1:09.12  
 61 Chapman, Thomas C      18 Victor Swim Club  1:08.58    1:09.22  
 62 Crimi, Patrick C       17 Nys Aquatics, In  1:07.78    1:09.33  
 63 Elsrod, William S      17 Ohio State Swim-  1:07.99    1:09.36  
 64 Murphey, Theodore R    17 Peninsula Wave R    58.68Y   1:09.39  
 65 Nesbitt, Blake D       17 Blue Eagle Swimm    58.09Y   1:09.40  
 66 Kim, Jeremy Y          17 Scarlet Aquatics  1:08.11    1:09.49  
 67 Wilmore, Aaron L       16 Delaware Swim Te  1:08.71    1:09.50  
 68 Hotaling, Kaleb B      18 Clifton Park-Hal  1:07.90    1:09.59  
 69 Harding, Brian D       19 Clifton Park-Hal  1:08.19    1:09.62  
 70 Butera, John L         14 Gator Swim Club-  1:08.25    1:09.97  
 71 Thomas, Williams E     17 Radnor Aquatic C  1:08.55    1:09.99  
 72 McCurdy, Alexander P   19 Gator Swim Club-  1:08.57    1:10.05  
 73 Keane, Spencer I       18 Ohio State Swim-    58.08Y   1:10.23  
 74 Pomroy, Mason P        17 Phoenix Swimming  1:08.85    1:10.53  
 75 Grahor, Alexander J    17 Allegheny North-  1:10.65    1:10.89  
 76 Gaver, Natanas T       16 Greater Columbus  1:09.26    1:11.11  
 77 Roberts, Zane C        16 Old Dominion Aqu  1:09.73    1:11.51  
 78 Tulenko, Ethan J       17 Racer X Aquatics    57.73Y   1:11.83  
 79 Brazer, Jack B         17 Executive Swim C  1:10.79    1:12.72  
 80 Allen, Andrew G        19 Executive Swim C    58.43Y   1:14.29  
 81 Ringquist, Jackson S   18 Charter Oak Aqua  1:08.44    1:16.16  
 -- Allen, Jason G         17 Dayton Raiders-O  1:07.78        DFS  
 -- Xu, Jiming W           16 Metrowest YMCA S    57.95Y       DFS  
 -- Kurlich, Richard A     19 Firestone Akron-  1:05.40        DFS  
 -- Gong, Phillip J        18 Nys Aquatics, In  1:04.10        DFS