SPIRE Institute - Site License                  8/5/2019 - 10:34 AM
  2019 Futures Championships (Geneva, Ohio) - 8/1/2019 to 8/4/2019  
 
 Event 20  Men 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed    Prelims        
==================================================================
                      === Preliminaries ===                       
 
  1 Portmann, Jack R       21 Club Mountaineer  2:21.35    2:21.25  
  2 Cyr, Tindar M          19 Princeton Univer  2:20.95    2:22.85  
  3 Holty, Nathan A        17 Dayton Raiders-O  2:22.80    2:24.33  
  4 Diangelo, Nicholas A   17 Mason Manta Rays  2:27.04    2:24.36  
  5 Kelly, John G          16 Empire Swimming-  2:26.44    2:24.45  
  6 Haddad, Sam T          16 Pioneer Valley A  2:27.73    2:24.88  
  7 Wang, Eric             18 Cougar Aquatic T  2:25.41    2:24.97  
  8 Chen, Jerry Z          18 Allegheny North-  2:23.89    2:25.05  
 -----------------------------------------------------------------
  9 Venci, Charles P       17 Solo Aquatics-NE  2:23.42    2:25.48  
 10 Wilmore, Aaron L       16 Delaware Swim Te  2:25.85    2:25.64  
 11 House, Thomas J        15 Dayton Raiders-O  2:23.94    2:25.71  
 12 Krusinski, Jack W      19 Cleveland Swim I  2:26.67    2:25.97  
 13 Nolan, Richard G       18 Westport/Weston-  2:27.97    2:25.99  
 14 Yan, James Y           17 X-Cel Swimming-N  2:07.44Y   2:26.20  
 15 Sandner, Michael       18 Dayton Raiders-O  2:22.60    2:26.23  
 16 Edge, James D          15 Dayton Raiders-O  2:28.88    2:26.30  
 -----------------------------------------------------------------
 17 Etter, Jackson L       22 Nittany Lion Aqu  2:22.74    2:26.31  
 18 Hogan, Ryan B          16 Solo Aquatics-NE  2:28.82    2:26.35  
 19 Metelmann, Tor P       16 Charles River Aq  2:27.53    2:26.86  
 20 Dragan, Paul G         17 Jersey Wahoos-MA  2:28.63    2:26.94  
 21 Allen, Jason G         17 Dayton Raiders-O  2:24.71    2:26.99  
 22 Do, Aiken T            15 The Fish-PV       2:27.36    2:27.04  
 23 Simmons, Shayne K      17 Ridgefield Aquat  2:23.24    2:27.16  
 24 Zhu, Aaron Y           16 Solo Aquatics-NE  2:24.84    2:27.18  
 -----------------------------------------------------------------
 25 Artis, Jack M          17 South Jersey Aqu  2:06.21Y   2:27.32  
 26 Daccache, Anthony P    17 Westport/Weston-  2:06.59Y   2:27.55  
 -----------------------------------------------------------------
 27 Chapman, Thomas C      18 Victor Swim Club  2:27.40    2:28.18  
 28 Clough, Andrew J       16 Star Swimming-NI  2:08.44Y   2:28.29  
 29 Isayiw, Luke O         18 Merritt Athletic  2:07.08Y   2:28.42  
 30 Smith, Ian M           17 United Swim Asso  2:28.90    2:28.93  
 31 Miagkov, Ignat A       18 The Fish-PV       2:08.19Y   2:29.01  
 32 Basista, Noah T        18 Penguin Swimming  2:04.80Y   2:29.07  
 33 Tuckerman, Caleb S     18 Hudson Explorer-  2:26.97    2:29.43  
 34 Hardart, Max           15 Badger Swim Club  2:28.27    2:29.58  
 34 Baytin, Daniel         13 X-Cel Swimming-N  2:29.69    2:29.58  
 36 Lacore, Patrick K      19 Navy Swimming-MD  2:23.54    2:29.80  
 37 James, Reno M          17 Dublin Community  2:27.93    2:29.89  
 38 Minassian, Nareg       15 Crimson Aquatics  2:06.17Y   2:29.97  
 39 McCurdy, Alexander P   19 Gator Swim Club-  2:29.93    2:30.12  
 40 Crimi, Patrick C       17 Nys Aquatics, In  2:31.38    2:30.28  
 41 Schultz, Nicholas J    17 Unattached-NI     2:06.62Y   2:30.48  
 42 Gozdan, Michael G      16 Jersey Wahoos-MA  2:07.26Y   2:30.81  
 43 Gryski, Benjamin M     20 Blue Wave Swim T  2:03.16Y   2:30.87  
 44 Brooks, Ben V          20 Club Mountaineer  2:25.92    2:31.45  
 45 McCarran, Jacob R      16 Allegheny North-  2:31.58    2:31.46  
 46 Clark, Nicholas M      16 North Penn Aquat  2:28.78    2:31.51  
 47 Brown, Connor B        16 Cleveland Swim I  2:08.23Y   2:31.53  
 48 Muench, Cooper D       16 Coast Guard Blue  2:27.95    2:31.65  
 49 Gray, Matthew J        16 Radnor Aquatic C  2:28.57    2:31.81  
 50 Holcroft, Ethan J      19 Univ Delaware Sw  2:29.81    2:31.90  
 51 Murphey, Theodore R    17 Peninsula Wave R  2:32.96    2:32.35  
 52 Lovejoy, Samual M      18 SoCo Aquatic Clu  2:31.45    2:32.45  
 53 Tomasic, Zachary N     18 Moon Aqua Club-A  2:33.09    2:32.46  
 54 Barrows, Nicholas W    16 Coast Guard Blue  2:33.43    2:32.76  
 55 Nguyen, Derek          19 Eagle Swim Team-  2:27.29    2:32.94  
 56 Johnson, Blake C       16 Old Dominion Aqu  2:05.70Y   2:32.96  
 57 Degodny, Eric H        17 North Penn Aquat  2:31.07    2:32.97  
 58 Rine, Michael S        15 Dayton Raiders-O  2:07.64Y   2:33.57  
 59 Pomroy, Mason P        17 Phoenix Swimming  2:28.66    2:33.90  
 60 Kim, Jeremy Y          17 Scarlet Aquatics  2:31.40    2:34.37  
 60 Meyer, Jacob C         17 Upper Arlington-  2:35.03    2:34.37  
 62 Austin, Oliver E       17 Green Mountain A  2:30.11    2:34.59  
 63 Zhang, Michael G       15 Dragon Swim Team  2:26.15    2:34.79  
 64 Elsrod, William S      17 Ohio State Swim-  2:35.47    2:34.87  
 65 Dressler, Michael D    18 Monocacy Aquatic  2:07.05Y   2:35.04  
 66 Spekis, Robert E       18 Belle Vernon Swi  2:06.88Y   2:35.09  
 67 Vasconcellos, Ricardo  18 Morris County Sw  2:36.21    2:35.80  
 68 Hotaling, Kaleb B      18 Clifton Park-Hal  2:36.50    2:35.95  
 69 Butera, John L         14 Gator Swim Club-  2:35.07    2:38.22  
 70 Thomas, Williams E     17 Radnor Aquatic C  2:35.30    2:38.67  
 71 Stanley, Matthew B     19 Connecticut Aqua  2:05.41Y   2:39.28  
 72 Jin, Yubo              16 Phoenix Swimming  2:31.54    2:41.79  
 73 Venit, John            21 Patuxent Aquatic  2:06.48Y   2:43.37  
 74 Park, Tate J           16 Penn Charter Aqu  2:41.49    2:45.96  
 75 Keane, Spencer I       18 Ohio State Swim-  2:47.25    2:47.59  
 -- Yu, Alan               17 Dragon Swim Team  2:07.43Y       DFS  
 -- Nesbitt, Blake D       17 Blue Eagle Swimm  2:08.40Y        NS